| Technical details |
| Manufacturer |
| Mitsubishi Heavy Industries |
|
| Model | FDEN 308HEN |
| Type | Single Split |
| Cool Area | up to 70 square meters |
| Invertor | No |
| Air Control |
| Cooling | Yes |
| Heating | Yes |
| Airflow Direction Control | Yes |
| System againt the frost\ice prevention | No |
| Fan Mode | No |
| Automatic Mode | No |
| Capacity |
| Cooling Capacity | 7100 W |
| Heating Capacity | 8000 |
| Efficiency |
| Energy Input (Cooling) | 2500 W |
| Power Supply | Three Phase |
| Dimensions |
| Indoor Unit Width | 49.4 in (126 cm) |
| Indoor Unit Height | 7.2 in (18.4 cm) |
| Indoor Unit Depth | 25.5 in (65 cm) |
| Outdoor Unit Width | 37.3 in (95 cm) |
| Outdoor Unit Height | 33.1 in (84.4 cm) |
| Outdoor Unit Depth | 13.3 in (34 cm) |
| Filters |
| Fine Air Filter | No |
| Deodourising Filter | No |
| Plasma Filter | No |
| Anion Generator | No |
| Features |
| Auto Restart | No |
| Remote Control | Yes |
| Programmable Timer | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Indoor Noise Level | 39 dB |