| Technical details |
| Manufacturer |
| Mitsubishi Heavy Industries |
|
| Model | SRK35ZJX-S / SRC35ZJX-S |
| Type | Single Split |
| Mounting | Wall Mounted |
| Invertor | Yes |
| Air Control |
| Cooling | Yes |
| Heating | Yes |
| Airflow Direction Control | Yes |
| System againt the frost\ice prevention | No |
| Fan Mode | Yes |
| Automatic Mode | Yes |
| Capacity |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Heating Capacity | 4300 |
| Efficiency |
| Energy Input (Cooling) | 840 W |
| Power Supply | Three Phase |
| Refrigerant | R 410A |
| Dimensions |
| Indoor Unit Width | 34.9 in (89 cm) |
| Indoor Unit Height | 12.1 in (30.9 cm) |
| Indoor Unit Depth | 8.6 in (22 cm) |
| Outdoor Unit Width | 30.6 in (78 cm) |
| Outdoor Unit Height | 23.3 in (59.5 cm) |
| Outdoor Unit Depth | 11.4 in (29 cm) |
| Filters |
| Fine Air Filter | Yes |
| Deodourising Filter | Yes |
| Plasma Filter | No |
| Anion Generator | Yes |
| Features |
| Auto Restart | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Programmable Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |